Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-07-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-07-26
W warszawskich wodociągach zainstalowano system pomiaru skażeń radioaktywnych
Detektor scyntylacyjny CeBr3 z osłonami redukującymi tło
Detektor scyntylacyjny CeBr3 z osłonami redukującymi tło

Fizycy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) wraz z międzynarodowym zespołem ekspertów zakończyli prace nad systemem bieżącego monitorowania wody pod kątem skażeń radioaktywnych (Tap Water Radioactivity Real Time Monitor). System został zainstalowany na stacji uzdatniania wody w warszawskim Zakładzie Północnym Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie (MPWiK).

Wart 3,6 mln euro system jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Po przekroczeniu dopuszczalnego poziomu stężenia radionuklidów w wodzie detektor wczesnego ostrzegania wygeneruje sygnał alarmowy. To pozwoli zatrzymać dystrybucję skażonej wody zanim dotrze ona do kranów odbiorców, umożliwi też szybką reakcje odpowiednich służb.

Ponadto wykryte zostaną także inne zagrożenia, np. skażenie biologiczne. Pracująca w tym samym czasie druga część układu, w którego skład wchodzi układ detekcyjny, określi rodzaj zanieczyszczenia poprzez spektroskopię promieniowania gamma i pozwoli podjąć odpowiednie środki zaradcze.

Dotychczas woda badana była tam na podstanie regularnie pobieranych próbek z wybranych miejsc układu uzdatniania i dystrybucji wody, co sprawiało, że system kontroli był niedokładny. Polscy naukowcy opracowali prototyp układu detekcyjnego do identyfikacji śladowych ilości radioizotopów w wodzie.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pb.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także