Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2015-05-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-27
Sztokholm wybiera niekonwencjonalne technologie membranowe do ultrafiltracji od GE
 Jeden z tunelów wykutych w granicie pod powierzchnią Sztokholmu
Jeden z tunelów wykutych w granicie pod powierzchnią Sztokholmu

GE Water & Process zainstaluje w Sztokholmie niekonwencjonalne bioreaktory membranowe. Wykorzystana w projekcie technologia ultrafiltracji naśladuje wodorosty w podziemnych tunelach oczyszczalni ścieków, ciągnących się na długości 18 kilometrów. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane we współpracy z firmą Stockholm Vatten.

GE uczestniczyć będzie w niezwykłym projekcie. Kierując się potrzebą ochrony cennych zasobów wody, sztokholmskie przedsiębiorstwo wodne Stockholm Vatten zmodernizuje dużą oczyszczalnię ścieków o nazwie Henriksdal. Zakłady oczyszczają dziś dwie trzecie ścieków produkowanych w stolicy, a następnie odprowadzają je do Morza Bałtyckiego. Mając na względzie ograniczenia środowiskowe, koszty oraz konieczność spełnienia wyśrubowanych norm w zakresie jakości wody, przedsiębiorstwo postanowiło zastosować technologię ultrafiltracji, która separuje ścieki od ciał stałych, bakterii i wirusów.

„Zaprojektowane przez GE membrany stworzone są z mikroskopijnych porów wielkości jednej dziesiątej ludzkiego włosa. Przepuszczają one wyłącznie czystą wodę stanowiąc fizyczną barierę dla ciał stałych, bakterii i wirusów. Zanurzone w wodzie membrany lekko falują, podobnie jak wodorosty poddane działaniu prądu morskiego." – wyjaśnia Adam Ferencz, dyrektor zarządzający w GE Power & Water Oroszlány

Oczyszczalnia ścieków znajduje się głęboko pod miastem, w ogromnych tunelach wykutych w granicie, które ciągną się na długości 18 kilometrów. Stockholm Vatten zmodernizuje obiekt wyposażając go w największy na świecie bioreaktor wykorzystujący technologie membranowe do ultrafiltracji. Zastosowane rozwiązania pozwolą na uzyskanie wyższej jakości ścieku oczyszczonego i zwiększenie możliwości produkcyjnych zakładu, który oczyszczać będzie do 500.000 m3 wody dziennie. Czysta woda odprowadzana będzie z powrotem do Morza Bałtyckiego.

Zaawansowana technologia bioreaktorów membranowych GE jest także prostsza, bardziej niezawodna i wydajniejsza w obsłudze niż konwencjonalne bioreaktory membranowe, gdyż mieści się na mniejszej przestrzeni, zużywa mniej energii i nie wymaga tak ścisłego nadzoru. Zamówienie przez Stockholm Vatten technologii membranowej do ultrafiltracji ZeeWeed jest przełomem w rozwoju spółki. Technologia uruchomiona zostanie w ciągu pięciu lat i pomoże Szwecji zrealizować zobowiązania w zakresie ochrony środowiska naturalnego podjęte w ramach Bałtyckiego Planu Działania (BSAP) i ramowej dyrektywy wodnej UE.

Woda to nieodzowna część kulturowej tkanki Sztokholmu, miasta rozpościerającego się na archipelagu 14 wysp, którego najstarszą dzielnicę nazywano kiedyś „miastem między mostami". Gdzie nie spojrzeć, od możliwości wypoczynku po zdobione fontanny, od wody pitnej po środek transportu, woda w Sztokholmie jest wszechobecna.

(gz)

 

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Grayling Poland
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także