Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-04-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-04-27
Śmieciarki w Warszawie będą napędzane śmieciami?
Niewykluczone, że warszawiacy osobno będą wyrzucać odpady kuchenne
Niewykluczone, że warszawiacy osobno będą wyrzucać odpady kuchenne

Jak poinformował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, władze stolicy badają, czy możliwe byłoby napędzanie miejskich śmieciarek biogazem wytwarzanym ze śmieci kuchennych. Oznaczałoby to m.in. konieczność wydzielenia kolejnej kategorii śmieci odbieranej osobno.

Nowy przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów w Warszawie będzie musiał zostać rozpisany w 2016 r. Stołeczny ratusz zastanawia się, czy tym razem nie rozdzielić go na dwie osobne części dotyczące odbioru i zagospodarowania. Dzięki temu jedna firma nie byłaby odpowiedzialna równocześnie za odebranie śmieci od mieszkańców i ich późniejszą utylizację.

Od 2019 roku połowa odpadów, jakie powstają w stolicy, będzie trafiać do zarządzanej przez MPO spalarni śmieci. W przetargu mogłoby być zatem konkretnie zapisane, do jakiej instalacji miałyby trafić śmieci. Takie rozwiązanie umożliwia ostatnia nowelizacja tzw. ustawy śmieciowej.

Przy okazji ogłoszenia nowego postępowania mogłaby być też wydzielona z odpadów zmieszanych osobna frakcja odpadów kuchennych. W Warszawie powstaje rocznie 650-700 tys. ton śmieci, a odpady kuchenne to ok. 30-40 tys. ton. Wyróżniają się one tym, że można z nich wytwarzać biogaz.

Jak stwierdził Olszewski, w obecnej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 w Warszawie mogłaby powstać też biogazownia: "Popychamy też do tego spółkę (MPO – M.K.). Metan, który powstałby z resztek kuchennych czy odpadów zielonych mógłby napędzać śmieciarki, które ma na wyposażeniu spółka."

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • w.potega@neostrada.pl

    2015-05-08 12:46

    Brawo Panie Prezydencie. Trzeba jak najszybciej upowszechniać Rembertowski System Recyklingu, z perspektywa budowy biogazowni. Nie pieniądze będą najtrudniejsze. Najtrudniejsza będzie zmiana nawyków mieszkańców Warszawy. Tę zmianę już trzeba uruchamiać.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także