Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2014-09-01  |  Ostatnia aktualizacja: 2014-09-01
Sejm odrzucił poprawkę Senatu dot. recyklingu baterii i akumulatorów
Baterie i akumulatory nie będą mogły zawierać więcej niż 0,0005% rtęci
Baterie i akumulatory nie będą mogły zawierać więcej niż 0,0005% rtęci

29 sierpnia posłowie odrzucili poprawkę zaproponowaną przez Senat, zgodnie z którą odzysk i recykling baterii kwasowo-ołowiowych miałby odbywać się tylko w jednym zakładzie przetwarzania. Nowelizacja ustawy będzie dopuszczać taki recykling nawet w kilku zakładach. Zdaniem wiceministra środowiska Janusza Ostapiuka propozycja Senatu była "nadinterpretacją" unijnej dyrektywy ws. baterii i akumulatorów.

Według senatorów przepisy pozwalające na recykling i odzysk baterii i akumuatorów przez kilka zakładów są zbyt liberalne i mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi i dla środowiska. Ostapiuk zapewnił jednak, że wydane zostanie rozporządzenie, które ustanowi ścisłe parametry techniczne dla zakładów przetwarzających.

Nowa ustawa obniży także opłaty na ekologiczne kampanie od firm, które wprowadzają na rynek baterie i akumulatory. Będą one płacić trzy grosze od każdego kilograma, a nie jak to było dotychczas - pięć.

Łatwiej będzie małym producentom: jeżeli w danym roku wprowadzą na rynek produkty o łącznej masie nieprzekraczającej 1 kg baterii i akumulatorów lub 100 kg baterii i akumulatorów przemysłowych i samochodowych, to zwolnione będą z obowiązków dotyczących zbierania zużytych baterii i akumulatorów. Nie będą także musiały uiszczać tzw. opłaty produktowej (za wprowadzenie sprzętu na rynek), a także finansować przetwarzania i unieszkodliwiania zużytych baterii i akumulatorów.

Od 2015 r. wprowadzający na rynek baterie lub akumulatory będą objęci rejestrem i obowiązkiem sporządzania sprawozdania o masie przedmiotów wprowadzanych do obrotu. To samo dotyczyć będzie również przedsiębiorców zajmujących się recyklingiem zużytych baterii i akumulatorów. Sprawozdania będą przekazywane marszałkom województw. Nie będą one zawierały informacji o liczbie, a tylko o rodzaju i masie baterii oraz akumulatorów.

Z kolei od 2017 r. producenci sprzętu zawierającego baterie lub akumulatory będą musieli je tak projektować, aby zabudowane ogniwa mogły być usunięte przez serwis.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • majack3

    2014-09-15 09:03

    Brawo dla unijnych mózgowców, wzorem producentów aut gdzie żeby wymienić żarówkę trzeba jechać do serwisu i bulić, teraz z każdym drobnym sprzętem będzie tak samo

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także