Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-05-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-05-28
Polskie parki narodowe nie są wolne od hałasu
Puszczę Kampinoską przecina droga wojewódzka nr 579
Puszczę Kampinoską przecina droga wojewódzka nr 579

Badania pokazuję, że obszary chronione w Polsce nie są wolne od antropogenicznego hałasu. Powodem jest głównie ruch uliczny. Na przykład Puszczę Kampinoską przecina droga wojewódzka nr 579, a droga krajowa nr 94 na długości 11 km pokrywa się z granicą Ojcowskiego Parku Narodowego.

Hałas pochodzenia antropogenicznego, w tym drogowy, może zaburzać naturalne - dobowe i roczne - cykle zwierząt oraz decydować o zajmowanych przez nie siedliskach. W pobliżu hałaśliwych dróg zanotowano mniejszą liczebność ptaków, niż w dalszej od nich odległości. Hałas utrudnia im także komunikację, a tym samym łączenie się w pary i obronę swojego terytorium.

Nadmierny hałas powoduje u zwierząt m.in. stany lękowe, zmianę siedliska, obniżenie rozrodczości oraz spadek laktacji. Aby umożliwić dzikim zwierzętom sprzyjające – czyli ciche – warunki w kluczowych okresach, tj. godów czy lęgów, niektóre szlaki turystyczne są okresowo zamykane. Takie rozwiązania stosuje się w Karkonoskim oraz Tatrzańskim Parku Narodowym.

Warto, aby ludzie zwrócili uwagę na ten problem i znaleźli kompromis między potrzebami świata natury oraz branżą turystyczną. W końcu chodzi o obszary specjalnie wydzielone ze względu na ich przyrodnicze walory.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
teraz-srodowisko.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także