Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2015-02-12  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-02-12
Podsumowanie XXI Plebiscytu Złoty Inżynier
ZI statua
ZI statua

Za kilkanaście dni, na Gali finałowej w Warszawskim Domu Technika NOT poznamy laureatów XXI Plebiscytu „Złoty Inżynier".

Plebiscyt ma na celu wyrażenie uznania tym, którzy przekształcają Polskę i jej gospodarkę oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa, polityków i mediów na rolę inżynierów w codziennym budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki. Inżynierowie są twórcami kultury technicznej. Oni „projektują przyszłość" !

To wysoko cenione przez ludzi techniki wyróżnienie jest przyznawane najwybitniejszym przedstawicielom środowiska inżynierskiego. Zrodziło się na fali przemian społeczno-ustrojowych. Prym w tworzeniu nowego ładu wiedli wówczas prawnicy i ekonomiści, a rola innych środowisk, zwłaszcza inżynierów zeszła na drugi plan. Praca inżynierska nie była dostatecznie doceniana, szczególnie na początku transformacji gospodarki, kiedy wielu wydawało się, że „wszystko załatwi niewidzialna ręka rynku".

Środowisko techniczne, zwłaszcza ta jego część, która tworzy ponad 100-tysięczną rzeszę członków 39 Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, sfederowanych w Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) uważała to za błąd. Środowisko inżynierskie było i jest jednym z odpowiedzialnych za funkcjonowanie gospodarki. To ówczesne nie dostrzeganie roli inżynierów przejawiało się w podejmowaniu decyzji nie uwzględniających uwarunkowań technicznych w wytwarzaniu i produkcji dóbr. A świat rozwijał się wykorzystując zaawansowane technologie oraz skomplikowane procesy techniczne, co wymaga ciągłej obecności twórców techniki. Zafascynowanie kreatorów nowego ładu rozwiązaniami zagranicznymi powodowało niedocenianie własnego dorobku i często dezawuowanie rodzimych osiągnięć. A w sferze technicznej mieliśmy i mamy czym się pochwalić ! Polscy inżynierowie bardzo szybko zrozumieli czym jest i jak funkcjonuje wolny rynek. Zaczęli odnosić na nim sukcesy. Niestety, społeczeństwo nie było o tym dostatecznie informowane.

Dlatego zrodziła się idea zorganizowania plebiscytu, w którym wybierano by najwybitniejszych, mogących poszczycić się wymiernymi osiągnięciami, przedstawicieli środowiska technicznego. Pomysł przybrał formę plebiscytu o tytuł „Złotego Inżyniera". Jego organizacji podjęła się redakcja najstarszego polskiego czasopisma, wydawanego od 1866 r. (!), „Przeglądu Technicznego".

Od ponad dwudziestu lat, w każdym numerze prezentowane są kandydatury, a na początku następnego roku odbywa się głosowanie, w wyniku którego poznajemy laureatów kolejnych edycji. Początkowo był to jeden złoty, kilku srebrnych i wyróżnionych inżynierów. Z uwagi na różnorodność branż i sposobów wykonywania zawodu inżyniera, tytuły te zaczęto przyznawać w kategoriach: nauka, high-tech, ekologia, zarządzanie, jakość i menedżer. Wkrótce doszła kategoria Młody Inżynier, a także - co szczególnie cieszy – polonijny inżynier. Po 15 latach pojawił się także tytuł Diamentowy Inżynier, co potwierdza, że laureaci Plebiscytu nie spoczywają na laurach, tylko dalej twórczo się rozwijają i kreują kolejne, innowacyjne rozwiązania.

Wiele wybitnych postaci życia publicznego jest z wykształcenia inżynierami. Dlatego też w Plebiscycie przyznawany jest także tytuł Honorowego Złotego Inżyniera. Otrzymały go tak znakomite postacie życia publicznego jak m.in.: Jerzy Buzek, Michał Kleiber, Andrzej Wiszniewski, Waldemar Dąbrowski (były minister kultury), Mariusz Walter (twórca stacji TVN), Wiesław Ochman (śpiewak operowy), Andrzej Poniedzielski (kierownik literacki kilku teatrów), Jacek Gmoch (trener piłkarski), Jacek Cygan (autor piosenek) i wielu innych.

Listę tegorocznych kandydatur, która była opublikowana na łamach grudniowego numeru „Przeglądu Technicznego" przesyłam w załączeniu.

Zainteresowanych dziennikarzy oraz redakcje udziałem w Gali podsumowującej XXI edycję Plebiscytu „Złoty Inżynier" - zapraszam do akredytacji.

Gala odbędzie się w poniedziałek, 2 marca 2015 r. w Warszawskim Domu Technika NOT

(gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
FSNT-NOT
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także