Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2015-10-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-10-05
Jak przetrwać ciężkie czasy w branży surowcowej?
Izba Przemysłowo-Handlowa
Izba Przemysłowo-Handlowa

Dnia 22 października 2015 r. w Szczyrku odbędzie się konferencja pn. „Obecna sytuacja oraz prognozy rynku złomowo-stalowego". Na spotkanie organizowane przez Izbę Przemysłowo-Handlową Gospodarki Złomem przybędą najważniejsi przedstawiciele branży. Będą poszukiwać dróg wyjścia z kryzysu i dyskutować o przyszłości firm.

Na rynku widać konsekwentną wyprzedaż handlujących złomem metali podmiotów z regionu basenu Morza Bałtyckiego. To doprowadza do spadku cen surowca. A niski popyt w Azji Mniejszej sugeruje raczej utrzymanie aktualnego poziomu cen. Do zmiany strumieni przepływu złomu metali, doprowadziła presja na rynku surowców energetycznych, rud metali, jak również spadek popytu wewnętrznego na rynkach azjatyckich (szczególnie Chiny) oraz niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie, powodująca niski poziom konsumpcji o charakterze inwestycji infrastrukturalnych i domowych – mówi Przemysław Matulka, prezes Złomex S.A., członek Rady Izby.

Szukając wsparcia dla branży w kryzysie

Wydawałoby się, że kryzys lat 2009-2010, który dotknął branżę, został już zażegnany. Ale nakłady ponoszone przez firmy na rozwój nie przynoszą spodziewanych efektów. Mamy nadzieję, że konferencja stanie się kluczowym spotkaniem dla branży złomowej i pretekstem do próby zidentyfikowania przyczyn, których skutkiem jest obecna sytuacja na rynku surowców – zachęca Piotr Gluźniewicz, dyrektor naczelny Cutiron SSCE Sp. z o.o., prezes IPHGZ. Od spotkania oczekujemy wymiany informacji i uzyskania odpowiedzi na nurtujące nas pytania o przyszłość gospodarki złomem, które na chwilę obecną mogą stać się priorytetowe dla dalszego postępowania firm z branży recyklingu metali - dodaje.

Branża stalowa powoli podnosi się po wspomnianym wcześniej kryzysie, jednak jej przedstawiciele w dalszym ciągu nie obiecują sobie daleko idącej poprawy. To jak będzie wyglądała sytuacja w niedalekiej przyszłości, zależy nie tylko od samej branży. Wpływ mają także decyzje podejmowane w hutnictwie, projekty zabezpieczenia surowcowego zakładów w Polsce i zwiększający się import złomu.

Razem łatwiej planować przyszłość

Na chwilę obecną trudno mówić o renesansie w branży złomowej, pomimo tego, że branża stalowa podnosi się z kryzysu. Mamy nadzieję, że konferencja przyniesie powiew optymizmu, a doniesienia ze strony głównych odbiorców surowca w kraju, przyczynią się rozwoju firm surowcowych. Nawet jeśli nie będą to kluczowe doniesienia, to mamy nadzieję że uda się wypracować kilka istotnych aspektów które przyczyniają się do poprawy warunków współpracy obu branż - podsumowuje Piotr Gluźniewicz.

 (gz)

Kategoria komunikatu:

Z życia firmy

Źródło:
Exacto Sp. z o.o.
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także