Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2013-11-14
Biomasa – ogrzewanie budynków użyteczności publicznej

Rosnące ceny paliw stałych i gazowych zmuszają właścicieli budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, przedszkola czy urzędy do szukania oszczędności. W przypadku ogrzewania takiego typu pomieszczeń wymagane jest stosowanie kotłów o większej mocy, dlatego ich administratorzy coraz częściej stawiają na odnawialne źródła energii. Jednym z częściej wybieranych rozwiązań są kotły na pellet drzewny, które łączą wydajne parametry energetyczne, ekonomię i wysoką proekologiczność.

Z raportu Bioenergy International wynika, że zużycie pelletu w Polsce, które wynosiło w 2004 roku 6 tysięcy ton, wzrosło w roku 2012 do 380 tysięcy ton. Sprzyja temu z pewnością szeroka oferta producentów kotłów, która pozwala na opracowanie indywidualnego rozwiązania grzewczego dla każdej instytucji. Wybór paliwa jest kwestią równie istotną, warto zwrócić się do sprawdzonego producenta, którego produkt jest zgodny z europejską normą EN 14961-2 (np. posiadający certyfikat ENPlus A1 lub DINPlus), określającą podstawowe parametry takie jak wymiary (tj. długość i średnica), minimalną gęstość, zawartość popiołu czy wartość opałową. Jeśli klient chce uniknąć pelletu wyprodukowanego z drewna z odzysku lub z chemicznymi dodatkami musi zwracać uwagę na certyfikaty.

Nowy stary kocioł

Podczas ogrzewania dużych powierzchni sprawdza się pellet drzewny spalany w kotłach dużej mocy. Dane rozwiązane dedykowane jest użytkownikom, którym zależy na obniżeniu kosztów ogrzewania lub modernizacji przestarzałej instalacji. Budynki użyteczności publicznej, które planują remont często decydują się na wymianę nieekonomicznych
i szkodliwych dla środowiska naturalnego kotłów węglowych, olejowych czy gazowych na urządzenia obsługujące biomasę. Pośrednią metodę stanowi modernizacja, aktualnie używanego kotła, zamienia się wówczas palnik olejowy lub gazowy na model dedykowany do pelletu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowana jest możliwość powrotu do poprzedniego sposobu ogrzewania budynku. - Warto podkreślić ekonomiczny aspekt danej inwestycji, ogrzewanie budynków użyteczności publicznej pelletem jest o wiele bardziej wydajne co wiąże się z jego kalorycznością, znacznie zmniejsza się również koszty – cena certyfikowanego pelletu drzewnego jest niższa nawet o 50 proc. w stosunku do oleju opałowego oraz o 13 proc. do gazu ziemnego – komentuje Przemysław Bieńkowski, wiceprezes Stelmet sp. z o. o. S.K.A.

Jak to działa?

Ciepło rozprzestrzenia się na trzy sposoby – poprzez płomień, przewodnictwo lub konwekcje, dzięki temu można zapewnić optymalne nagrzanie pomieszczenia. Priorytetem w ogrzewaniu budynków użyteczności publicznej jest utrzymywanie stałej temperatury. Piece na pellet drzewny wykorzystują możliwości energetyczne sprasowanych trocin, które rozprzestrzeniają ciepło za pomocą promieniowania. Ogromną zaletą urządzeń pelletowych jest możliwość ich szybkiego uruchomienia, co sprawdza się zwłaszcza w sytuacji nagłej zmiany temperatury. Dzięki wykorzystywaniu pieca na pellet możliwe jest także ogrzewanie wody w budynkach.

Pellet – paliwo uniwersalne

Pellet drzewny ma szerokie zastosowanie, stosują go zarówno właściciele przydomowych pieców oraz kominków, a także administratorzy większych kompleksów budowlanych. Szkoły, przedszkola i inne tego typu budynki użyteczności publicznej doceniają biomasę również z przyczyn praktycznych – jego stosowanie pozwala na zachowanie większej czystości w kotłowniach, co nie jest oczywiste przypadku stosowania tradycyjnych paliw takich jak węgiel. Pellet został również doceniony w budynkach, w których kotły pracują całą dobę, a więc w piekarniach, szpitalach, żłobkach czy spółdzielniach mieszkaniowych. Można spotkać przykłady władz, które już zdecydowały się na modernizację urządzeń grzewczych kierując się argumentami ekonomicznymi.  Przykładem może być tutaj gmina Lubochnia w województwie łódzkim. Wójt gminy Tadeusz Jóźwik komentuje czemu zdecydował się na wybranie alternatywnego do oleju opałowego biopaliwa – pelletu – koszt ogrzewania kompleksu szkolnego olejem opałowym wynosił około 300 tysięcy złotych rocznie, po rocznym stosowaniu pelletu, uwzględniając długą zimę, koszt gmina zaoszczędziła około 50 proc. tej kwoty.  Biomasa staje się coraz bardziej popularna, gdyż dyrektywy unijne nakładają na niektóre budynki użyteczności publicznej wymóg ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji – chodzi głównie o ciepłownie miejskie i gminne. Wysokie koszty ogrzewania budynków użyteczności publicznej to problem który spędza sen z powiek wielu samorządom, które muszą co rok planować budżet na ten cel. Alternatywne do oleju opałowego i gazu ziemnego paliwa są szansą na ograniczenie wydatków, przy zachowaniu dbałości o środowisko naturalne.

Autor:
Clue PR

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także