Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-18  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-18
POLEKO i KOMTECHNIKA 2008 – raport podsumowujący
Tegoroczna edycja targów była wyjątkowa z kilku powodów. W tym roku POLEKO świętowało swój okrągły dwudziesty jubileusz. Nie zabrakło zatem licznych reminiscencji przy okazji targowych uroczystości. Organizatorzy zaprosili zwiedzających do udziału w Wielkim Konkursie Jubileuszowym, w którym nagrodami były wycieczki do Skandynawii.

Targi wyjątkowo odbyły się w dniach 27-30 października 2008, czyli prawie miesiąc wcześniej niż zwykle. Zmiana terminu podyktowana była organizacją 14. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się na początku grudnia na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Skala tego wydarzenia o najwyższej światowej randze, w którym udział weźmie blisko dziesięć tysięcy osób ze wszystkich kontynentów, sprawia, że ze względów organizacyjnych przygotowanie POLEKO
w dotychczasowym terminie nie było możliwe.

Po raz pierwszy targi POLEKO odbyły się w towarzystwie całkiem nowego wydarzenia – Międzynarodowych Targów Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA, w ramach których swoją ofertę przedstawiły firmy oferujące rozwiązania dla szeroko rozumianego sektora usług użyteczności publicznej.

Technika dla klimatu Ziemi
Targi POLEKO 2008, odbywające się pod hasłem „Technika dla klimatu Ziemi” i pierwsza edycja targów KOMTECHNIKA zgromadziły łącznie blisko 1000 wystawców i firm reprezentowanych z 21 krajów: Austrii, Azerbejdżanu, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanady, Japonii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Tegoroczna ekspozycja zajmowała 18.500 mkw.
Oferta wystawców POLEKO obejmowała następujące sektory tematyczne:
• Woda i ścieki
• Energia, energia odnawialna
• Zmiany klimatu
• Odpady i recykling
• Powietrze, hałas i wibracje
• Aparatura kontrolno-pomiarowa.

Nie zabrakło również tradycyjnych wystąpień narodowych przygotowanych przez takie kraje, jak: Czechy, Dania, Francja, Irlandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria i Szwecja.

Honorowy patronat nad targami sprawował minister środowiska prof. Maciej Nowicki, który dokonał uroczystego otwarcia targów. Podczas tej uroczystości minister Nowicki wręczył przedstawicielom Międzynarodowych Targów Poznańskich w sposób szczególny zaangażowanym w realizację targów POLEKO honorowe odznaki "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" przyznane
z okazji 20. edycji tego wydarzenia. Szef resortu środowiska zapoznał się także z ekspozycją wystawców i wziął udział w konferencji prasowej.

Bogata międzynarodowa oferta wystawców przyciągnęła liczną grupę zwiedzających z całego niemal świata. Targi zwiedziło 18.200 osób z 3 kontynentów i 28 krajów: Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Z ofertą wystawców zapoznała się m. in. kilkudziesięcioosobowa zorganizowana grupa przedstawicieli zakładów komunalnych z Czech.

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się wydzielone ekspozycje specjalne:
  • Salon Czystej Energii – ekspozycja poświęcona nowoczesnym technologiom z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii zorganizowana została już po raz ósmy, stoiska 95 wystawców z 12 krajów (Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwajcarii, Szwecji i Włoch) zajęły powierzchnię około 1700 mkw.;
  • Salon Recyklingu – w siódmej edycji salonu uczestniczyło 113 wystawców (wzrost o 12 proc.) z 11 krajów (Austrii, Finlandii, Francji, Holandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch); ekspozycja zajęła 2000 mkw;
  • Salon Aparatury Kontrolno-Pomiarowej – 26 wystawców z 4 krajów (Czech, Niemiec, Polski i Włoch) na powierzchni 426 mkw (wzrost 4 proc.) zaprezentowało urządzenia przeznaczone do pomiarów, analiz laboratoryjnych i kontroli jakości wody, ścieków, powietrza i hałasu;
  • Nauka dla Środowiska – wystawa dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, organizowana już po raz trzeci na targach POLEKO była dobrą okazją do przedstawienia potencjału badawczego polskich ośrodków naukowych. W ramach tej wystawy swoją innowacyjną ofertę zaprezentowało 35 jednostek badawczo-rozwojowych i instytutów naukowo-badawczych oraz innych instytucji działających w sferze szeroko rozumianej ekologii z Polski i Niemiec. Tegoroczna ekspozycja nauki była aż o 32 proc. większa niż przed rokiem. Elementem wystawy Nauka dla Środowiska była Narodowa ekspozycja „Polska nauka i innowacje dla środowiska”, która pokazała potencjał eko-innowacji polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw służący ochronie środowiska. Do prezentacji wybrano 25 najlepszych rozwiązań i technologii środowiskowych, które zostały wdrożone i przyniosły efekty ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Organizatorami ekspozycji „Polska nauka i innowacje dla środowiska” były: Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Polska Platforma Technologiczna Środowiska oraz Międzynarodowa Naukowa Sieć ENVITECH-Net.
Targi POLEKO 2008 obfitowały w szereg interesujących konferencji, seminariów, warsztatów, pokazów i spotkań biznesowych. Wiele z nich miało międzynarodowy charakter, jak np. „Clean&Green” Szwedzko-Norwesko-Duński Dzień Innowacji, Polsko-Niemieckie Rozmowy Kooperacyjne organizowane przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań, Międzynarodowy Zjazd Ekologiczny czy Międzynarodowy Dzień Transferu Technologii. Nowością był Speaker’s corner - codzienne otwarte dla publiczności prezentacje wystawców.

Wydarzeniem bez precedensu był Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny, który zgromadził około 750 gimnazjalistów i licealistów z całej Polski. Młodzież, wybrana do udziału w szczycie w drodze konkursu organizowanego przez „Gazetę Wyborczą”, Urząd Miasta Poznania i Międzynarodowe Targi Poznańskie, uczestniczyła w warsztatach i dyskusjach o tematyce ekologicznej. Kulminacyjnym momentem sesji plenarnej było odczytanie oraz przegłosowanie treści apelu młodych do uczestników grudniowego „dorosłego” szczytu COP14, który obradować będzie dokładnie w tych samych pomieszczeniach.

Nagrody dla najlepszych
Podczas targów zostały wręczone nagrody w licznych prestiżowych konkursach. Najlepsze, szczególnie innowacyjne produkty prezentowane podczas targów nagrodzone zostały Złotymi Medalami. Z kolei stoiska targowe najlepiej zaprojektowane i przygotowane do realizacji strategii marketingowej wystawcy wyróżnione zostały nagrodami Acanthus Aureus. Uroczystą Galę Nagród uświetniła żywiołowym recitalem grupa Audiofeels – gwiazda telewizyjnego show „Mam talent”.

Złote medale MTP:
  1. Pompa ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej EUROPA 313.1
    OCHSNER, Austria
    Zgłaszający: OCHSNER Sp. z o.o., Kraków
  2. Analizator spalin MGA5+
    MRU GMBH, Niemcy
    Zgłaszający: MRU Sp. z o.o., Mosina
  3. Kolektor słoneczny płaski o nazwie „Re 2.85"
    Sunex Sp. z o.o. Racibórz
  4. Biogazowy agregat kogeneracyjny HE-KEC-480/510-PG480-P
    PPUH HORUS ENERGIA Sp. z o.o., Sulejów
  5. Internetowy system OLZA sterowania zrzutem wód zasolonych do zbiorników wód powierzchniowych
    Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji S.A., Jastrzębie Zdrój
  6. Stacja ENVIRO 151 monitorowania hałasu komunikacyjnego i warunków środowiskowych
    FAR DATA Derela i Wspólnicy Sp.., Kraków
  7. System zbiórki i transportu lekkich opakowań- ZITO
    PPUH GNIOTPOL Kazimierz Gniot, Kurznie
  8. Mieszanka do budowy nawierzchni dróg o właściwościach
    redukujących hałas - NANOSOF
    COLAS Polska Sp. z o.o., Palędzie
  9. Olej bazowy N-200
    Rafineria Nafty Jedlicze S.A., Jedlicze
  10. Linia technologiczna BIOMASSER do produkcji brykietów ze słomy
    Serwis AKPiA Roman Długi, Poznań
    Zgłaszający: ASKET Roman Długi, Poznan
  11. Mikrofalowy reaktor ATON 200 do unieszkodliwiania odpadów azbestowych
    ATON - HT S.A. Wrocław
W 2009 roku Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO znów odbędą się w listopadzie – przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-27.11.2009. W tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zorganizowana zostanie pierwsza edycja Targów dla Gmin, Miast i Regionów GMINA 2009.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
MTP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także