Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-11-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-11-17
Wielka Brytania potentatem w dziedzinie przybrzeżnych farm wiatrowych
Wielka Brytania potentatem w dziedzinie przybrzeżnych farm wiatrowych
Wielka Brytania potentatem w dziedzinie przybrzeżnych farm wiatrowych
Wielka Brytania, dysponująca łączną mocą 597 megawatów, prześcignęła dysponującą 423 megawatami Danię i stała się światowym liderem w dziedzinie przybrzeżnych farm wiatrowych. Osiągnięcie to stało się możliwe dzięki ukończeniu dwóch farm wiatrowych: Centrica Lynn oraz Inner Dowsing w okolicach Skegness.

Według brytyjskiego premiera, który przemawiał podczas październikowej konferencji Brytyjskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (BWEA), Wielka Brytania wytwarza dziś z wiatru 3 gigawaty mocy.

„3 gigawaty naszej pozyskujemy dziś z wiatru.” – powiedział Mike O'Brien, sekretarz stanu w nowym Departamencie Energetyki i Zmian Klimatycznych, odwiedzający farmy wiatrowe znajdujące się u wschodnich wybrzeży Anglii. „Z tego 20 procent pochodzi z farm przybrzeżnych, a te, które odwiedzam dziś, pozwoliły Anglii prześcignąć Danię i stać się numerem jeden.” – dodał.

„Energia pochodząca z przybrzeżnych farm wiatrowych jest ogromnie ważna dla realizacji ambitnych planów rządowych dotyczących dramatycznego zwiększenia ilości energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych. To jest dopiero początek. W budowie jest kolejnych pięć przybrzeżnych farm, które do końca przyszłego roku zwiększą łączną moc o kolejne 938 megawatów.” – stwierdził O'Brien. „Rozważamy również plan zakładający osiągnięcie w przyszłości mocy 25 gigawatów. Taka ilość energii wystarczyłaby dla wszystkich domów w całym kraju.” – dodał.

„To ostatecznie wspomogłoby walkę ze zmianami klimatycznymi, a także zabezpieczyłoby brytyjskie zapasy energii, czyli pozwoliłoby zrealizować dwa kluczowe cele nowego Departamentu Energetyki i Zmian Klimatycznych.” – dodał O'Brien.

„Lynn oraz Inner Dowsing są nie tylko największymi przedsięwzięciami energetyki wiatrowej na świecie ale i stanowią ogromny krok ku zaspokojeniu brytyjskich potrzeb energetycznych w przyszłości.” – powiedział Sam Laidlaw, CEO Centrica. „To miłe, że nasze farmy wiatrowe pomagają Wielkiej Brytanii osiągnąć pierwsze miejsce w rankingu ale co ważne, podkreślają znaczące inwestycje poczynione w celu dostarczenia w najbliższych latach klientom British Gas energii odnawialnej.” – dodał.

Informacja o przejęciu przez Wielka Brytanię fotela lidera zbiegła się z ogłoszeniem przez Carbon Trust, brytyjską instytucję rządową, planu wsparcia rozwoju przybrzeżnej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Carbon Trust zamierza wspólnie z pięcioma największymi koncernami energetycznymi, zainicjować wartą 30 milionów funtów inicjatywę mającą na celu obniżenie o 10 procent koszty energii pochodzącej z przybrzeżnych farm wiatrowych.

„Wielka Brytania ma ogromną szansę stać się absolutnym światowym potentatem.” – powiedział Tom Delay z Carbon Trust. „Nasze badania wskazują, że do 2020 roku rynek brytyjski mógłby stanowić nawet połowę całego globalnego rynku przybrzeżnej energetyki wiatrowej. Aby to osiągnąć, konieczna jest poprawa efektywności farm. Dzięki współpracy z pięcioma największymi w Wielkiej Brytanii graczami, Carbon Trust zamierza obniżyć koszty, poprawić wydajność oraz opłacalność przybrzeżnych farm wiatrowych.” – dodał.

Brytyjskie przybrzeżne farmy wiatrowe oraz ich moce:
  • Blyth (4 megawatów),
  • North Hoyle (60 megawatów),
  • Scroby Sands (60 megawatów),
  • Kentish Flats (90 megawatów),
  • Barrow (90 megawatów),
  • Burbo Bank (90 megawatów),
  • Beatrice (10 megawatów),
  • Lynn oraz Inner Dowsing (194 megawaty).

Farmy w budowie:
  • Robin Rigg (180 megawatów),
  • Rhyl Flats (90 megawatów),
  • Gunfleet Sands (164 megawaty) ,
  • Greater Gabbard (504 megawaty).


(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Modern Power Systems
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także